Bundan bir ay kadar önce Urla Şarapları üzerine Eskişehir Sensus ekibine eğitim vermek için Çiğdem Hanım (Urla Şarapları Müşteri İlişkileri ve Eğitim Sorumlusu Çiğdem Koşar) gelmişti buraya. Urla’nın şaraplarından tatmış, üretim sürecini, özelliklerini öğrenmiştik. Ben Urla Şaraplarını öyle sevdim ki; içerken hiç keyif almadığım Boğazkere üzümünden yaptıkları şarapları dahi nefis gelmişti.

Dün akşam ise Eskişehir Sensus’da sommelierimiz İlhan Olam; URLA ŞARAPLARI TADIM GECESİ düzenledi. Önce Urla’nın Serendias Roze şarabı ile başlayan tadım, ardından Chadonnay ile devam etti. İlhan Bey; kırmızılardan ise Merlot ve Cabarnet Sauvignon’u anlattı ve gecenin sonunda dört ayrı şaraptan tadan konuklardan puanlama yapmalarını istedi. Cabarnet Sauvignon gecenin yıldızı olarak en yüksek puanı aldı.

Acıbadem Hastanesi’nin değerli doktor ve çalışanlarının da katıldığı gecede; İlhan Bey; sadece Urla Şaraplarını anlatmakla kalmayıp, şarabın tarihinden, farklı üzümlerden, butik şarapçılığın Türkiye’deki diğer örneklerinden bahsetti. Ayrıca hangi yılın rekoltesinin en başarılı olduğu ve yıllandırmak üzere hangi şarapları bir an önce almamız gerektiği gibi altın ipuçlarını da bizimle paylaştı.

2 Comments to “Urla Cabarnet Sauvignon’a 9 Puan…”

  • Urla sarplarindan hic icmedim ,nereden alabilirim

    • Ahmet Bey Merhaba,

      İstanbul veya Eskişehir’de ikamet ediyorsanız Sensus Şarap Butiğimizden veya internet sayfamızda bulunan online satış bölümünden alabilirsiniz.