Likya şaraplarını ilk gördüğümde şişelerindeki etiketler çekmişti dikkatimi. Akdeniz’in Eski Kral mezarları ile çevrili Antalya-Elmalı yöresindeki bağlarda yetişen üzümlerden elde ediyorlar şaraplarını. Biz de Sensus Şarap ve Peynir Butiği Eskişehir ekibi olarak geçtiğimi hafta Likya Şarapları Şarap Yapım Uzmanı ve Eğitimcisi Doğukan Kılıç ile ve kendisinin aracılığı ile Likya şarapları ile tanıştık.

Benim dikkatimi çeken etiketlerinde yer alan Podalia, Arykandra, Patara, Kızılbel gibi isimlerin daha önce o topraklarda Likya medeniyetinin kasabalarının isimlerinden esinlenerek konulduğunu anlattı Doğukan Bey. Sonra Likya şaraplarından tattık sırayla.

Likya Arykanda Chardonnay 2008

Likya Arykanda Sauvignon Blanc 2008

Likya Isinda Rose

Likya Patara Öküzgözü-Boğazkere

Likya Podalia Kalecik Karası-Malbec

Likya Kızılbel Cabernet Sauvignon-Boğazkere

Likya Kızılbel Merlot-Syrah-Öküzgözü

Türkiye’de denenmeyen üzüm kupajlarını deniyorlar. Herbirinin içimi ayrı keyifli. Ben en çok Likya Podalia Kalecik Karası-Malbec’i sevdim. En yakın zamanda denemenizi tavsiye ederim

5 Comments to “Likya Şarapları ile Tanışma”

 • bende en cok kalecik karası – malbec beğendim :)

 • Ben de Elmalı yöresine yaptığımız gezi sırasında tanıştım Likya Şarapları ile. Fabrikayı gezmeye ve şarap tatmaya gittiğimizde, şarapla uzaktan yakından ilgim olmamasına rağmen, bitmek bilmeyen bir enerjiyle, bildiklerinin ne kadarını anlatabilirse o kadar mutlu olacakmış gibi, büyük bir coşku ve gülümsemeyle hiç durmadan konuşan ve rehberliğimizi yapan Sn. Doğukan Kılıç’ın anlattıklarından etkilenmemek pek mümkün değildi… Kurucularının üzüm bağlarını yetiştirecekleri yere karar verme aşamalarından üzüm salkımlarındaki üzümlerin tat farklılıklarına, fabrika binasının kuruluşundan şarap üretimine ve tadımda bardak tutma tekniklerine kadar pek çok konuyu bizlerle paylaşan Doğukan Bey’e kendi adıma teşekkür ederim. Kendisinin bu işe verdiği gönül ve emeği ve anlatırken gözlerindeki pırıltıyı görmenin, içinizden size resmen “şarapçı” olmayı istettiğini söyleyebilirim :) Hediye ettiği Likya Kızılbel Merlot-Syrah-Öküzgözü’nün tadı benim ve ailemin damağında kaldı, teşekkürler :) )
  Başarılarınız daim olsun…

  • Esra Hanım çok teşşekkurler…

 • ben de Istanbul Kanyon AVM’deki tadim da bulunmustum, bu kadar guzel saraplarin ‘allinclusive’cilerin ucuz ickilerinin sular gibi aktigi Antalya’da uretiliyor olmasi kadar kalitesi ile de sasirtmisti.
  herkese oneriyorum, bulursaniz kacirmayin, hatta bulun ve kacirmayin…
  basarilarinizin devamini diliyorum.
  bu yaz mutlaka fabrika ve baglarini da gezmeye gidecegim…
  sevgiler,

  • Cenk bey ilginiz için çok teşekkür ederiz.. Bağ Bozumu etkinliklerimiz başladı Antalya – Elmalıdaki bağlarımız içindeki üretim tesisimize yolunuz düşerse bu donemde şarap yapımına şahit olabilirsiniz. sevgiler saygılar..